Na základe krízového opatrenia štátu k zamedzeniu šírenia koronovírusu sme museli obmedziť svoju podnikateľskú činnosť. Za akých podmienok a či vôbec môžem mať voči štátu nárok na náhradu škody?
V súvislosti s nariadenými krízovými opatreniami štátu nemáte nárok na náhradu škody, ktorú by ste si mohli nárokovať od štátu.
Súčasťou právneho poriadku Slovenskej republiky je však zákon č. 514/2003 Z. z., o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Tento nepočíta s náhradou škody spôsobenou opatreniami štátu, čo však neznamená, že Vám škoda v tomto období nemôže byť zo strany štátu spôsobená.
Zákon taxatívne vypočítava, kedy po splnení podmienok ustanovených Zákonom štát zodpovedá za škodu, ktorá bola spôsobená orgánmi verejnej moci, a to v prípade:
nezákonného rozhodnutia;
nezákonné zatknutia, zadržania alebo iným pozbavením osobnej slobody;
rozhodnutia o treste, o ochrannom opatrení alebo rozhodnutia o väzbe;
nesprávneho úradného postupu.
Pokladáme za dôležité povedať, že štát zmierňuje škody, ktoré vznikajú podnikateľský subjektom prijímaním rôznych opatrení, ktoré majú za cieľ zmierňovanie dopadov vzniknutých obmedzeniami.
V súvislosti s priamym poskytnutím finančných prostriedkov ide o pomoc, ktorej cieľovou skupinou sú zamestnanci a SZČO.
Ide o dve opatrenia, ktorých oprávnenými žiadateľmi sú:
zamestnávatelia, vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi a ktorí museli povinne zatvoriť prevádzky na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva,
SZČO, ktoré museli svoje prevádzky zatvoriť na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR alebo im poklesli tržby o najmenej 20 % (resp. 10 % v marci tohto roka) a
zamestnávatelia, vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi a ktorí udržia pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie.
21.04.2020